(źródło zdjęcia: Polskie Radio)

Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne uczennice z klas I-VII na zajęcia szermierki.

Zajęcia będą odbywały się we wtorki w godzinach 15.30-17.00. Koszt zajęć 150 złotych (koszt jednostkowy – ok. 15 zł / za zajęcia przy grupie 10-osobowej). Ilość osób na zajęciach – maksymalnie 11.
W przypadku większej grupy chętnych – istnieje możliwość otwarcia drugiej grupy w piątki w godzinach 15.30-17.00.

Informacja o zajęciach:
Ze względu na rodzaj broni oraz reguły walk, szermierkę dzielimy na 3 konkurencje: szpadę, szable i floret. Floret i szabla mają najbardziej rozbudowaną konwencję prowadzenia walki. Jedyną metodą zadawania trafień we florecie są tzw. pchnięcia, natomiast szabla jest bronią sieczną, którą zadajemy cięcia. Sprawiedliwą ocenę zadawania trafień ułatwia specjalny aparat sędziowski, który łączy się przewodem z kamizelką elektryczną szermierza.
Konkurencje różnią się poza rodzajem broni ważnym polem trafienia. We florecie polem trafienia jest tułów bez ramion, nóg i maski. W szpadzie jest to całe ciało. W szabli natomiast można zadawać cięcia w tułów od pasa w górę, w plecy, ramiona i maskę. Proponujemy wszystkim dzieciom zajęcia i walki na szermierczej planszy. Szermierka to sport uniwersalny, dla Każdego – bez względu na jego wiek, wzrost czy gabaryty. W przypadku szermierki sportowej dla dzieci treningi można rozpocząć już w wieku 5-7 lat. Jest to sport całkowicie bezpieczny dla
małych szermierzy, ponieważ w czasie walk stosowana jest specjalna plastikowa broń, a same zajęcia prowadzone są w małych, maksymalnie 15-osobowych grupach, pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Uczestnictwo w zajęciach wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka, ale daje mu także podstawę do uprawiania
innych dyscyplin sportu.
Podczas naszych zajęć zapewniamy sprzęt szermierczy w postaci białych strojów, floretów i masek szermierczych.

Informacja o prowadzących:
Jesteśmy trenerami szermierki od wielu lat związanymi z Klubem Sportowym Warta Poznań. To właśnie w Klubie z poznańskiej Dolnej Wildy rozpoczęliśmy swoją przygodę z floretem. Jako zawodnicy zdobywaliśmy medale Mistrzostw Polski, a teraz jako trenerzy marzymy o wyszkoleniu medalisty Igrzysk Olimpijskich. W pracy
trenerskiej kierujemy się przede wszystkich dobrem zawodnika, a wynik sportowy mimo, iż ważny nie ma dla nas wartości nadrzędnej. Pragniemy, aby nasze zajęcia były dla uczniów wyzwaniem i ciekawą przygodą bo szermierka to współczesna sztuka władania białą bronią, którą może opanować każdy – bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. Jesteśmy przekonani, ze nasze zajęcia są stworzone specjalnie dla Państwa pociech.

Krzysztof Grącki – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, zawodnik a obecnie trener szermierki w klubie sportowym Warta Poznań. Na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa w poznańskim Gimnazjum.

Tomasz Skupio – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zawodnik a obecnie trener szermierki w klubie sportowym Warta Poznań. Na co dzień urzędnik.