Zapraszamy na wyjazdowy spacer dla Mam z Córkami – 18 stycznia. Tym razem spotkamy się na Wzgórzu Lecha, czyli w Gnieźnie – a dokładniej – przed katedrą 🙂
Serdecznie zapraszamy Mamy (nie tylko z naszej szkoły) – z klas 0-VIII.
W programie:
– zwiedzanie katedry, podziemi, Drzwi Gnieźnieńskich (z audio-przewodnikiem) – czas około 1h
– zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego (z przewodnikiem) – czas około 45 minut

Spotykamy się o 10.20 przed katedrą w Gnieźnie (dokładniej – przed pomnikiem Bolesława Chrobrego). Dojechać można osobiście (samochodem) lub pociągiem (odjazd o 9:16 z Poznań Garbary).

10:30 – 11:30 Zwiedzanie katedry
Do najciekawszych obiektów należą: podziemia, Drzwi Gnieźnieńskie z XII wieku (można je zobaczyć, tylko płacąc za bilet) czy srebrny relikwiarz św. Wojciecha z konfesją.

Przerwa

12:00 – 12:45 Zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego z przewodnikiem.
Od 1991 roku muzeum, znajdujące się na historycznym Wzgórzu Lecha, prezentuje zwiedzającym niezwykłe eksponaty pochodzące ze skarbca Katedralnego. Są to między innymi Kielich św. Wojciecha, Kielich królewski oraz bezcenne relikwiarze: św. Urszuli, św. Barbary, św. Gereona oraz relikwiarz w formie krzyża Jakuba z Sienna, a także ponad 70 innych obiektów z okresu od X do XVIII wieku. Sprawuje również opiekę nad skarbcem katedralnym, który obok Wawelskiego należy do posiadających najcenniejsze i najbardziej unikatowe zabytki sakralnej sztuki romańskiej i gotyckiej oraz nad zabytkami samej Katedry, do których należą między innymi Drzwi Gnieźnieńskie.

od 13:00 – przerwa na kawę (wspólnie – w grupie lub indywidualnie z Córką 🙂

Dla chętnych, którzy chcieliby jeszcze zostać w Gnieźnie i sprawdzić swoją wiedzę – do indywidualnego rozegrania – proponujemy grę terenową (gra terenowa Gniezno). Można ją wykorzystać również w przyszłości, wybierając się np. rodzinnie do Gniezna.

ZGŁOSZENIA pod adresem https://forms.gle/HYdevCUncKL8vmXC8

KOSZT:
Bilet normalny – 28 zł, 19 zł – bilet ulgowy od osoby (wejście do katedry, podziemi, drzwi gnieźnieńskie, muzeum)
Wyjazd organizuje p. Magdalena Zgórska-Bartkowiak

Zdjęcie ze strony https://gniezno.naszemiasto.pl/gniezno-zimowa-archikatedra-na-wspanialych-zdjeciach-z/ar/c1-8095345