Dzień drugi – Kraków. Ulubione miasto, nie tylko pewnie Karola Wojtyły 🙂
To ruszamy!!! 🙂
Latem 1938 roku młody Karol Wojtyła, wraz ze swoim ojcem, przeniósł się z Wadowic do Krakowa. Po wakacjach Karol chciał rozpocząć studia polonistyczne na Uniwersytecie Krakowskim. Pociągała go literatura, szczególnie poezja, a wrodzone uzdolnienia aktorskie mogły mu wróżyć także karierę na scenie.
Oto krakowskie adresy związane z Karolem Wojtyłą 🙂
Tyniecka 10
Nowym domem dla ojca i syna stały się dwa pokoiki z kuchnią na krakowskich Dębnikach. Dom, z którego bramy roztacza się wspaniały widok na klasztor norbertanek i kościół na Salwatorze, do dziś zachował swoje niezwykłe położenie. Dzisiaj znajduje się tutaj oddział Muzeum Archidiecezjalnego.
Można zajrzeć do środka 🙂 http://franciszkanska3.pl/wszystkie-galerie/mieszkanie-wojtylow-przy-ul-tynieckiej-10-w-krakowie
Dom państwa Szkockich
Leon Szkocki był urzędnikiem Towarzystwa Ubezpieczeń „Florianka”, a jego żona Irena nauczycielką w szkole podstawowej, mieszczącej sie przy ul. Królowej Jadwigi. Jej uczniem był m.in. Juliusz Kydryński, student polonistyki. Pewnego dnia przyprowadził tutaj swojego kolegę – Karola Wojtyłę, który zaczął być również stałym gościem rodziny Szkockich, która zaczęła go traktować jak domownika – do tego stopnia, że Karol zwracał się do pani Ireny „babciu” 🙂
Pisała później Zofia Poźniakowa, córka państwa Szkockich:
Przyprowadził go Juliusz Kydryński, uczeń mojej matki i przedstawił jako swego najlepszego przyjaciela. Potem Karol,który właśnie od niedawna zamieszkał z ojcem w bliskim sąsiedztwie, przychodził na lekcje francuskiego do naszej lokatorki, ogromnie oddanej młodzieży nauczycielki, p. Jadwigi Lewaj.
Mieszkanie państwa Kydryńskich
Karol znalazł tutaj dom, na kilka miesięcy, po tym jak zmarł jego ojciec (w 1941 roku). Zresztą, bywał tutaj wcześniej. Razem z ojcem zostali zaproszeni na Wigilię w 1940 roku. W swoich wypowiedziach Karol Wojtyła nieraz wracał do rodziny Juliusza: Właśnie w tym czasie rodzina Kydryńskich okazała mi wiele troskliwości, a ich przyjaźń była dla mnie ogromną pomocą.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu animowanego p.t. „Felicjanek 10” https://www.youtube.com/watch?v=2Uin0-didgQ
Uniwersytet Jagielloński
Karol Wojtyła studiował tutaj polonistykę od 1938 do 1941 roku. W tym czasie założył z przyjaciółmi Teatr Rapsodyczny. Pewnie, gdyby nie odkrył powołania do kapłaństwa, mógłby być aktorem 🙂
Wirtualne zwiedzanie: http://wirtualnyspacer.krakow.pl/html5/index.php?id=52619#
Seminarium Duchowne
W roku 1942 postanowił rozstać się i z polonistyką i teatrem. Wstąpił wówczas do Tajnego Seminarium Duchownego.
Krypta św. Leonarda, Wawel
To tutaj, 2 listopada 1946 roku odprawił swoją Mszę prymicyjną.
Dom Dziekański, Kanoniczna
W tym domu Karol Wojtyła mieszkał jako biskup w latach 1958 – 1964. Możemy przypomnieć, że Wojtyła był najmłodszym biskupem w Polsce, a o swojej nominacji dowiedział się, gdy był ze studentami na spływie kajakowym 🙂
Słynna Franciszkańska 3
Siedziba Karola Wojtyły jako biskupa i kardynała w latach 1964-1978, czyli do momentu wyboru na papieża Jana Pawła II.
Spotkania z Janem Pawłem II pod oknem przy Franciszkańskiej 3, nazwanym później Oknem Papieskim, stały się tradycją papieskich pielgrzymek w Krakowie.
9 czerwca 1979 Ojciec Święty po raz pierwszy stanął w oknie Kurii Metropolitalnej, nieprzystosowanym do tego rodzaju użytkowania, dosłownie na parapecie. Tak zrodziła się tradycja wystąpień w słynnym dziś w świecie „Oknie Papieskim”. Podczas każdej wizyty Jana Pawła II w Krakowie pod oknem pałacu przy Franciszkańskiej 3 licznie gromadzili się mieszkańcy. Śpiewali, wiwatowali i krzyczeli: „Wyjdź do nas!”, „Zostań z nami!”, „Kochamy Cię!”. Papież nigdy nie dał się długo prosić. Wcześniej czy później otwierało się znajdujące nad barokową bramą wjazdową okno i zjawiał się w nim Jan Paweł II. Spontaniczny dialog papieża z wiernymi trwał długo i obfitował i we wzniosłe, i w humorystyczne momenty.
Już pierwszego wieczoru podczas pielgrzymki w 1979 r. stanął w oknie i rozpoczął rozmowę z tłumem: „Kto tak hałasuje? Nie słyszałem takiego hałasu od Meksyku, gdzie krzyczeli » El Papa, El Papa! «”. Zgromadzeni pod pałacem natychmiast zaczęli krzyczeć: „El Papa, sto lat!”. Chcieli przemówienia, ale papież odpowiedział, że boli go gardło. Nie przeszkodziło mu to prowadzić dialogu z młodymi i żartować: „Trudno być papieżem w Rzymie. Ale w Krakowie byłoby jeszcze gorzej, bo musiałbym przez cały czas stać przy tym oknie i nie miałbym ani czasu spać, ani myśleć”. W końcu grubo po północy zakończył spotkanie słowami: „Prosicie o słowo albo dwa, a więc – dobranoc”. W 2002 r. z okna padły słynne słowa: „Jakby kto pytał, Franciszkańska 3”. Jan Paweł II dał znać młodym ludziom, że nie zapomniał dawnego adresu z Polski. (cytat za: https://idmjp2.pl/index.php/pl/jan-pawel-ii/artykuly-o-janie-pawle-ii/1321-jakby-kto-pytal-franciszkanska-3)
Kościół oo. Franciszkanów
Tutaj możemy znaleźć ławkę, w której zwykł modlić się Karol Wojtyła.
Wirtualne zwiedzanie: https://www.ai360.pl/panoramy/616,4618.html
Kościół Mariacki
Karol Wojtyła był tutaj spowiednikiem.
Wirtualne zwiedzanie: https://www.pajorama.eu/mariacki/mariacki.html
Katedra Wawelska
To tutaj zasiadał Wojtyła na stolicy św. Stanisława, tutaj znajdują się groby królewskie, w tym królowej Jadwigi, którą kanonizował będąc już papieżem
Wirtualne zwiedzanie: http://www.qtvr-poland.com/panoramas/15.html
https://www.ai360.pl/panoramy/12,431.html
http://muzea.malopolska.pl/muzeum/krolewska-katedra-na-wawelu
Tyniec / klasztor oo. benedyktynów
W pobliżu Krakowa jest jeden z najstarszych polskich klasztorów. Tutaj, Wojtyła odbył rekolekcje przed uroczystością przyjęcia sakry biskupiej.
Wirtualne zwiedzanie: http://www.qtvr-poland.com/panoramas/167.html