W sobotę 10 września , ponad 2,5 tysiąca osób stanęło na starcie 23. Biegu Olimpijskiego w Racocie koło Kościana. Wśród nich 18 osobowa reprezentacja dziewczynek naszej szkoły, grupa  rodziców i rodzeństwa. Patronem i gościem honorowym imprezy była Anita Włodarczyk, złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro i rekordzistka świata w rzucie młotem. Oprócz niej do Racotu zawitali: trener naszej mistrzyni Krzysztof Kaliszewski i jej rodzice, srebrny medalista IO w Montrealu Piotr Mowlik, brązowy medalista z Moskwy Grzegorz Nowak, olimpijczycy z Monachium Tadeusz Kulczycki, Moskwy Mariusz Kubiak oraz Sydney i Pekinu Sławomir Mocek.

1. Bieg Olimpijski rozpoczął się ceremoniałem olimpijskim. Na maszty wciągnięto flagi – olimpijską i Szkolnego Związku Sportowego, a znicz,  oryginalną pochodnią z igrzysk w Meksyku z 1968 roku, zapaliła Anita Włodarczyk.
    Uczestnicy biegu mieli do pokonania ok.5-kilometrową trasę o zróżnicowanej nawierzchni. Hasłem przewodnim biegu było: ,,Jeżeli stanąłeś na starcie, to już zwyciężyłeś – choćbyś przybiegł ostatni”.

Każdy kto dotarł do mety otrzymał pamiątkowy dyplom z numerem. Numery dyplomów były o tyle istotne, gdyż każdy dyplom brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród min. 23 rowerów.

I tu szczęście dopisało naszym uczennicom Klarze z klasy 4 i Ninie z klasy 3, które wygrały piękne rowery!